Univerza Maribor

Rules

Only words with 2 or more characters are accepted
Max 200 chars total
Space is used to split words, "" can be used to search for a whole string (not indexed search then)
AND, OR and NOT are prefix words, overruling the default operator
+/|/- equals AND, OR and NOT as operators.
All search words are converted to lowercase.

SLO | ENG


Produkcija naravnih molekul z visoko dodano vrednostjo iz celuloznih odpadkov z uporabo sintezne biologije (CellD-SynBio)

 

Šifra | C3330-19-952033
Naziv projekta | PRODUKCIJA NARAVNIH MOLEKUL Z VISOKO DODANO VREDNOSTJO IZ CELULOZNIH ODPADKOV Z UPORABO SINTEZNE BIOLOGIJE (CellD-SynBio)
Nosilec projekta | Dr. Žiga Zebec 

           

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Za več informacij obiščite eu-skladi.si

 

Trajanje projekta

1. 4. 2019 do 31. 3. 2022

Obseg financiranja

171.684,00

Nosilec projekta

Dr. Žiga Zebec

Koordinator projekta

Univerza v Mariboru, Fakulteta za strojništvo

Sodelujoče RO

ROTO d.o.o. Murska Sobota

Sestava projektne skupine

Dr. Žiga Zebec

Logo projekta

 

 

 

Povzetek projekta

V zadnjih letih so nas okoljske spremembe, ki jih povzročamo, postavile v nezavidljivi položaj, predvsem zaradi prekomerne porabe naravnih virov, ki povzroča na eni strani kopičenje odpadnega materiala in na drugi strani globalno segrevanje. Zato smo se na ravni EU odločili za prehod na model krožnega gospodarstva, ki predvideva uporabo obnovljivih naravnih virov, kakor tudi reciklažo obstoječih odpadkov v osnovne gradnike oziroma v naravne molekule z višjo dodano vrednostjo. 
Cilj projekta CellD-synBio je encimatska (celulaze) razgradnja celuloznih odpadkov v glukozni sirup, ki ga bomo uporabili kot vir ogljika za produkcijo naravnih molekul z večjo dodano vrednostjo, kot so naprimer terpeni, in sicer s pomočjo sintezne biologije. Na podlagi obstoječe literature smo naredili podatkovno bazo celulaz, ki so prisotne v prebavilih insektov, sorodstveno drevo in na podlagi slednjega izbrali celulaze, ki jih želimo testirati na razgradnjo celuloze. Iz prebavil insektov smo ekstrahirali dedni material, ki kodira za bakterijske celulaze in celulaze eksprimirali v E. coli. Najbolj aktivne celulaze bomo vgradili v E. coli in tako omogočili razgradnjo odpadne celuloze. Sevom, ki bodo sposobni razgraditi celulozo v glukozni sirup, bomo v naslednjem koraku dodali tudi gene za produkcijo naravnih molekul, terpenov. Tako bomo odpadno celulozo spremenili v naravne molekule z večjo dodano vrednostjo in na ta način omogočili ekonomično razgradnjo odpadnega celuloznega materiala.