Definiranje estetske vrednosti proizvoda – razvoj vizualno privlačnih izdelkov

Definiranje estetske vrednosti

Definiranje estetske vrednosti proizvoda – razvoj vizualno privlačnih izdelkov

Vsebina

Izobraževanje "Definiranje estetske vrednosti proizvoda – razvoj vizualno privlačnih izdelkov" predstavlja poglobljeno učno izkušnjo, ki omogoča udeležencem razvoj ključnih kompetenc v oblikovanju estetsko privlačnih izdelkov. Zasnovano je na celostnem pristopu, ki združuje teoretično znanje, praktične veščine in samostojno projektno delo. Teoretični segment izobraževanja predstavlja temeljno razumevanje estetike ter njenega pomena v procesu oblikovanja izdelkov. Udeleženci se seznanijo z estetskimi trendi ter se podrobneje poglabljajo v barvno teorijo, oblikovanje in kompozicijo. Pomemben del teoretičnega dela predstavlja tudi spoznavanje orodij za ocenjevanje estetske vrednosti izdelkov, ki prispeva k razvoju kritičnega mišljenja in analitičnih sposobnosti.

Praktični segment predstavlja prepletanje teoretičnega znanja z dejanskim ustvarjanjem. Udeleženci razvijajo veščine oblikovanja in vizualnega komuniciranja ter se učijo uporabe grafičnih orodij in programske opreme za oblikovanje. Izdelava prototipov in maket izdelkov predstavlja pomemben korak v procesu, saj omogoča praktično preverjanje idej ter njihovo nadaljnje izboljševanje. Kritična ocena in povratne informacije nato prispevajo k rasti in razvoju vizualnih elementov izdelkov, ki se nenehno izpopolnjujejo skozi interaktivno sodelovanje.

Samostojna projektna naloga predstavlja zaključek izobraževanja, ki udeležencem omogoča praktično uporabo pridobljenega znanja in veščin. Skozi samostojno razvijanje izdelka ali koncepta, ki izpolnjuje visoke estetske standarde, udeleženci združujejo vsebine teoretičnega in praktičnega dela ter jih aplicirajo v realnem svetu. Naloga vključuje raziskovanje, načrtovanje, oblikovanje ter predstavitev končnega izdelka, kar predstavlja izjemno priložnost za izražanje kreativnosti in inovativnosti.

Nosilec izobraževanja

Docent dr. Jasmin Kaljun

je vodja magistrskega študijskega programa Inženirsko oblikovanje izdelkov na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Njegovo raziskovalno in pedagoško delo je usmerjeno v uvajanje kreativnih pristopov k oblikovanju in razvoju izdelkov, ki temeljijo na ergonomskih in estetskih principih ter se opirajo na računalniško podprto oblikovanje in konstruiranje. Posebno pozornost posveča razvoju in implementaciji naprednih računalniških tehnologij in vizualizacijo 3D modelov v virtualnem okolju. Pri svojem delu razvija tehnike in pristope realističnega upodabljanja s programskimi paketi Keyshot in Solidworks Vizualize ter orodji za grafično poodelavo vizualizacij programskega paketa Corel.

Ostali izvajalci

doc. dr. Andrej Cupar

Docent dr. Andrej Cupar, je asistent v Laboratoriju za inženirsko oblikovanje na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Njegovo raziskovalno in pedagoško delo zajema predvsem pojem »3D«. To je 3D modeliranje, 3D skeniranje, 3D prototipiranje in predvsem obdelavo in pripravo 3D modelov v različnih programski orodjih, kot je Rhinoceros 3D, kjer se izvaja predvsem konceptno 3D modeliranje, lahko tudi z uporabo Grasshopperja, in SolidWorks, kjer poteka nadaljnji, običajno bolj tehnično naravnan proces 3D modeliranja.

asist. Aleksander Praper

Cilji in kompetence

Udeleženci bodo v okviru izobraževanja pridobili kompetence, na podlagi katerih bodo sposobni samostojno razvijati koncepte novih, estetsko privlačnih, izdelkov. Udeleženci bodo sposobni samostojno kreirati rešitve, ki bodo ustrezale funkcionalnim, estetskim in drugim pomembnim oblikovalskim parametrom.  Pridobljene kompetence bodo udeleženci demonstrirali ob realizaciji in predstavitvi samostojne projektne naloge.

Pogoji za pristop k izobraževanju

Izobraževanje je namenjeno razvojnim inženirjem, ki se pri svojem delu praviloma že srečujejo z izzivi, ki jih estetsko oblikovanje naslavlja. Prav tako so k izobraževanju vabljeni učitelji strokovnih predmetov s področja snovanja izdelkov, stavbarstva, računalniškega oblikovanja, 3D modeliranja in CAD na srednjih šolah. Izobraževanje temelji na predpostavki, da udeleženci poznajo osnove 3D modeliranja.

Predviden urnik

Urnik

Legenda: predavanja (PR), seminar (SE), vaje (LV), samostojno delo (SD)

Datum                                                                 Čas                                                   Vsebina