
Naziv izobraževanja: OpenFOAM - osnove
Naziv izobraževanja: OpenFOAM - osnove
Vsebina
OpenFOAM® je odprtokodni programski paket namenjen razvoju numeričnih modelov in izvajanju simulacij predvsem na področju dinamike tekočin, prenosa toplote in prenosa snovi. V zadnjih letih se je OpenFOAM® utrdil kot prva izbira za izvedbo CFD simulacij v različnih industrijskih panogah. Predvsem odprtokodna narava in zmogljivosti so pripomogli k širokem sprejetju med inženirji in raziskovalci po vsem svetu.
Tečaj OpenFOAM® - osnove je zasnovan tako, da bo slušateljem podal ključna znanja na področju mehanike tekočin, računske dinamike tekočin, generiranja računskih mrež, postavitve robnih pogojev, modeliranje turbulence in na področju nadaljnje obdelave in predstavitve rezultatov simulacij.
Vsi udeleženci bodo prejeli digitalni izvod zapiskov predavanj in vaj. Poleg tega, je tečaj dopolnjen z dodatnimi video vsebinami namenjenimi samostojnemu učenju, ki udeležencem omogočajo, da po koncu tečaja obnovijo in okrepijo svoje znanje. Upoštevajte, da so izročki in videoposnetki na voljo v angleščini.
Nosilec izobraževanja
Nosilec izobraževanja

Prof. dr. Jure Ravnik
Dr. Jure Ravnik je profesor za energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Raziskovalno se ukvarja s področji večfaznih in večkomponentnih tokov tekočin, s turbulenco, s prenosom toplote in snovi, ter z numeričnimi in aproksimacijskimi metodami. Sodeloval je pri različnih raziskovalnih in razvojnih projektih na nacionalni ravni in ravni EU, vključno s simulacijo tokov tekočin med proizvodnjo papirja, obnašanjem nanotekočin in razvojem numeričnih algoritmov za različne aplikacije. Poleg tega dr. Ravnik aktivno sodeluje v komisijah, društvih in združenjih, organizira konference in ureja revije ter tako pomembno prispeva k akademski in raziskovalni skupnosti na področju modeliranja prenosnih pojavov.
Ostali izvajalci
Ostali izvajalci
M.Sc. Jana Wedel (University of Erlangen- Nuremberg)
Mag. Jana Wedel je doktorska študentka na Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg v Nemčiji, kjer izvaja sodelovalne raziskave z Univerzo v Mariboru, Fakulteto za strojništvo. Njene raziskave se osredotočajo na obnašanje tako togih kot deformabilnih mikrodelcev, suspendiranih v razredčenih večfaznih tokovih. Objavila je številne članke na teme, kot so prenos in odlaganje aerosolov v realistično modeliranih človeških pljučih, dinamika in interakcije ne-sferičnih delcev (npr. pelod, azbestna vlakna) ter dinamika oblike in gibanja mehkih deformabilnih mikrodelcev, pomembnih za sisteme dostave nanozdravil. Ga. Wedel je začela uporabljati OpenFOAM leta 2014 med dvojnim študijem pri avtomobilskem dobavitelju Schaeffler Technologies v sodelovanju s Technische Hochschule Nürnberg, kjer je raziskovala kavitacijo in večfazne tokove v rotacijskih geometrijah z aplikacijo na motorne sisteme. Poleg svojega doktorskega dela poučuje tečaje numerične dinamike tekočin, ki temeljijo na OpenFOAM, za strokovnjake iz industrije v Nemčiji in je tudi članica fakultete na Technische Hochschule Nürnberg, kjer poučuje magistrske študente numerične dinamike tekočin z uporabo OpenFOAM.
Nejc Vovk (University of Maribor), M.Eng.
Cilji in kompetence
Cilji in kompetence
Na tečaju bodo udeleženci pridobili naslednje veščine:
Računska mehanika tekočin
- Udeleženci bodo pridobili osnovni vpogled v mehaniko tekočin in CFD.
Generiranje mrež
- Udeleženci bodo sposobni ustvariti visokokakovostne računske mreže z uporabo orodij blockMesh in snappyHexMesh.
- Udeleženci bodo sposobni oceniti in izboljšati kakovost izdelanih mrež.
Priprava simulacij
- Udeleženci bodo sposobni izbrati ustrezne robne in začetne pogoje v skladu s fiziko problema.
- Udeleženci bodo imeli osnovno znanje o algoritmih, na podlagi katerih OpenFOAM pride do rešitve (SIMPLE, PISO, PIMPLE).
- Udeleženci bodo sposobni izboljšati in oceniti stabilnost numeričnega izračuna.
Obdelava rezultatov in validacija
- Udeleženci bodo sposobni uporabljati osnovne funkcije v OpenFOAM, kot so analiza ostankov, izračun koeficientov upora in vzgona, itd.
- Udeleženci bodo sposobni prikazati in obdelati relevantne rezultate z uporabo programov ParaView in gnuplot.
- Udeleženci bodo sposobni oceniti in izboljšati numerične rezultate.
Pogoji za pristop k izobraževanju
Pogoji za pristop k izobraževanju
Tečaj OpenFOAM - Osnove je zasnovan za posameznike na vseh ravneh, ne glede na to, ali vas zanimajo akademske raziskave, industrijska uporaba ali preprosto želite razširiti svoje inženirsko znanje. Tečaj je namenjen začetnikom. Posebno predznanje ni potrebno.
Predviden urnik
Predviden urnik
Urnik
Dan | Ura | Aktivnost |
Sreda, 6. 11. 2024 | 10:00 – 18:00 |
|
Četrtek, 7. 11. 2024 | 09:00 – 17:00 |
|
Petek, 8. 11. 2024 | 09:00 – 17:00 |
|
Razpisani datumi izobraževanja
1. TERMIN: 12. - 14. 6. 2024 (izvedeno)
2. TERMIN: 6. - 8. 11. 2024 (poln termin)
Vrsta potrdila
POTRDILO O UDELEŽBI
Pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na izobraževanju pridobijo 5 kreditnih točk iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.
