Vzvratno inženirstvo v razvoju izdelkov

VZVRATNO INŽENIRSTVO

Vzvratno inženirstvo v razvoju izdelkov

Vsebina

Izobraževanje z naslovom "Vzvratno inženirstvo v razvoju izdelkov" je zasnovano za pridobitev celovitega vpogleda v proces vzvratnega inženirstva v procesu razvoja novih oz. preoblikovanja obstoječih izdelkov. Izobraževanje vključuje teoretični del, praktične vaje ter samostojno projektno nalogo, osredotočene na področje vzvratnega inženirstva.

Teoretični del programa ponuja vpogled v osnovne koncepte vzvratnega inženirstva, ki se razteza od postopka skeniranja predmeta ali izdelka pa do končne izgradnje CAD modela. Udeleženci bodo pridobili teoretično znanje, ki jim bo pomagalo pri razvoju natančnih inženirskih rešitev. Praktični del programa je namenjen uporabi pridobljenega teoretičnega znanja v praksi. Udeleženci bodo sodelovali v vajah, kjer bodo uporabljali orodja, kot so Rhinoceros 3D, Autodesk Fusion 360 in Solidworks. Naučili se bodo 3D (re)modeliranja in rekonstrukcije skenogramov, kar jim bo omogočilo pridobitev praktičnih spretnosti za ustvarjanje visokokakovostnih CAD modelov.

Kot del izobraževanja bodo udeleženci imeli priložnost izdelati samostojno projektno nalogo, ki bo zahtevala uporabo pridobljenega znanja in spretnosti za reševanje konkretnih izzivov na področju vzvratnega inženirstva.

Nosilec izobraževanja

Docent dr. Jasmin Kaljun

je vodja magistrskega študijskega programa Inženirsko oblikovanje izdelkov na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Njegovo raziskovalno in pedagoško delo je usmerjeno v uvajanje kreativnih pristopov k oblikovanju in razvoju izdelkov, ki temeljijo na ergonomskih in estetskih principih ter se opirajo na računalniško podprto oblikovanje in konstruiranje. Poseben poudarek daje implementaciji naprednih računalniških tehnologij in razvoju namenskih pristopov k konceptnemu 3D modeliranju v programskem paketu Rinoceros 3D in računalniški vizualizaciji v procesu razvoja novih izdelkov, kjer se osredotoča predvsem na tehnike modeliranja s prostimi površinami in modeliranja z deljenjem površin ter objektnega modeliranja parametričnih modelov zahtevnih oblik s programskim orodjem Grasshopper.

Ostali izvajalci

doc. dr. Andrej Cupar

je asistent v Laboratoriju za inženirsko oblikovanje na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Njegovo raziskovalno in pedagoško delo zajema predvsem pojem »3D. Semkaj sodi, poleg 3D modeliranja, tudi 3D vzvratno inženirstvo, ki zajema  3D skenrianje, oziroma, zajemanje realnega okolja z različnimi orodji, kot so ATOS, TRITOP, 3D makerpro, David SLS, Meshroom. Poobdelavo zajetih 3D podatkov opravlja v različnih orodjih, kot so Gom Inspect, MeshLab, Rhinoceros 3D, SolidWorks, da na koncu lahko pridobi 3D podatke za ustrezen namen.

Cilji in kompetence

Udeleženci bodo v okviru izobraževanja pridobili kompetence, na podlagi katerih bodo sposobni samostojno izvajati ključne korake v procesu vzvratnega inženirstva. Udeleženci bodo sposobni ustrezno izbrati tehniko prostorske digitalizacije, način pretvorbe mrežnega modela v površinski model in izpeljati postopek prepoznavanja značilk ob kreiranju CAD modela. Pridobljene kompetence bodo udeleženci demonstrirali ob realizaciji in predstavitvi samostojne projektne naloge.

Pogoji za pristop k izobraževanju

Izobraževanje je namenjeno razvojnim inženirjem, ki se pri svojem delu praviloma že srečujejo z izzivi, ki jih vzvratno inženirstvo naslavlja. Prav tako so k izobraževanju vabljeni učitelji strokovnih predmetov s področja snovanja izdelkov, stavbarstva, računalniškega oblikovanja, 3D modeliranja in CAD na srednjih šolah. Izobraževanje temelji na predpostavki, da udeleženci poznajo osnove 3D modeliranja.

Predviden urnik

Urnik

Legenda: predavanja (PR), seminar (SE), vaje (LV), samostojno delo (SD)

Datum                                                                 Čas                                                   Vsebina